Palcem po mapie (Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego)

What recommendations do you have for other facilitators who are using "Palcem po mapie"? Consider sharing additional resources you found helpful, activities that worked particularly well, and some reflections on who this course is best suited for. For more information, see this course on P2PU’s course page.

This course received a rating from a facilitator!

Did anything about the learning circle surprise you?
Miło zaskoczyła mnie otwartość seniorów na zdobywanie nowych umiejętności.

Do you have any stories from the learning circle you want to share with the P2PU community?
Jedna z uczestniczek kursu zainspirowana zajęciami w domu namalowała obraz przedstawiający jej widok z okna i przyniosła żeby pokazać innym uczestnikom kursu.

You recorded in your weekly feedback that 5 participant(s) attended the first meeting. Is this correct?
Yes

You recorded in your weekly feedback that 5 participant(s) attended the second meeting. Is this correct?
Yes

You recorded in your weekly feedback that 4 participant(s) attended the last meeting. Is this correct?
Yes

How well did the online course work as a learning circle?
4

Why did you give the course 4 star(s)?
Z powodu różnego działania Internetu czasem mieliśmy nieprzewidywane przerwy

How likely are you to recommend facilitating a learning circle to a friend or colleague?
5

Why?
Bo to ciekawa forma zdobywania wiedzy, uczenia się nowych rzeczy

course
Palcem po mapie

goal
Uczestnictwo w kursie pozwoli seniorom na zdobycie przez nich nowych umiejętności cyfrowych. Uczestnicy poznają usługi dostąpne w serwisie Google, poznają Mapy Google, nauczą się korzystać ze Street View. Stworzą własną trasę wycieczki.

This course received a rating from a facilitator!

What did you hope to achieve when you signed up to facilitate this learning circle?
Sukces we wspólnym nauczaniu

To what extent did you achieve this?
5

Did anything about the learning circle surprise you?
Tak, był to entuzjazm uczestników.

Do you have any stories from the learning circle you want to share with the P2PU community?
Uważam, że możliwość wspólnej nauki z seniorami, była zarówno dla mnie jako “prowadzącego” jak i dla seniorów wielką przygodą i niewiadomą, która okazała się sukcesem.

About how many people showed up for the first meeting?
2

About how many people showed up for the second meeting?
2

About how many people showed up for the last meeting?
3

How well did the online course work as a learning circle?
5

Why did you give the course 5 star(s)?
Ponieważ dzięki pomocy ze strony wspaniałych ekspertów wiele wyniosłam ze spotkań on-line oraz mogłam wykorzystać wiele ciekawych pomysłów, które przedstawione zostały na spotkaniach “O klubach wiedzy”, które były prowadzone bardzo profesjonalnie przez wspaniałych i doświadczonych ekspertów.

How likely are you to recommend facilitating a learning circle to a friend or colleague?
5

Why?
Ponieważ jest to świetny sposób na wspólną naukę!