Historia inna niż w szkole (Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie)

What recommendations do you have for other facilitators who are using "Historia inna niż w szkole"? Consider sharing additional resources you found helpful, activities that worked particularly well, and some reflections on who this course is best suited for. For more information, see this course on P2PU’s course page.

This course received a rating from a facilitator!

What did you hope to achieve when you signed up to facilitate this learning circle?
Miałam nadzieję na zdobycie umiejętności prowadzenia zajęć dla dorosłych. Chciałam też pokazać ludziom, skąd mogą czerpać rzetelną wiedzę o przeszłości.

To what extent did you achieve this?
3

Did anything about the learning circle surprise you?
Miałam wyobrażenie, że będę raczej trenerem, niż motywatorem. Spodziewałam się też większego zainteresowania projektem ze strony czytelników.

Do you have any stories from the learning circle you want to share with the P2PU community?
Ciekawe wydaje mi się, że jedyna osoba, która zgłosiła się sama, niemal od razu po ogłoszeniu naboru do klubu wiedzy, miała wcześniejsze doświadczenie uczestnictwa w różnych zajęciach w bibliotekach amerykańskich.

You recorded in your weekly feedback that 2 participant(s) attended the first meeting. Is this correct?
Yes

You recorded in your weekly feedback that 3 participant(s) attended the second meeting. Is this correct?
Yes

You recorded in your weekly feedback that 2 participant(s) attended the last meeting. Is this correct?
Yes

How well did the online course work as a learning circle?
4

Why did you give the course 4 star(s)?
W formie online łatwiej można było wspólnie pracować na źródłach internetowych. Taka forma zajęć umożliwiła uczestnictwo w nich osobom, które w innym wypadku nie dotarłyby do biblioteki. Minusem jest to, że trudniej było zgromadzić chętnych.

How likely are you to recommend facilitating a learning circle to a friend or colleague?
4

Why?
Ponieważ taka forma zajęć daje szansę na poszerzenie oferty biblioteki bez posiadania wiedzy na dany temat - nauka przebiega wspólnie dla moderatora i uczestników. Najwięcej wysiłku wymaga chyba tylko rozpropagowanie przedsięwzięcia.

course
Historia inna niż w szkole