FAKE NEWS - nie daj się zwieść (FRSI, Goethe-Institut, Polityka Insight)

What recommendations do you have for other facilitators who are using "FAKE NEWS - nie daj się zwieść"? Consider sharing additional resources you found helpful, activities that worked particularly well, and some reflections on who this course is best suited for. For more information, see this course on P2PU’s course page.

This course received a rating from a facilitator!

What did you hope to achieve when you signed up to facilitate this learning circle?
Chciałam stworzyć grupę, która będzie się zajmować tematem fakenewsów. Uczyliśmy się wspólnie o tym jak rozpoznawać fałszywe wiadomości i jak uczyć dzieci i młodzież rozpoznawania fałszywych wiadomości.

To what extent did you achieve this?
5

Did anything about the learning circle surprise you?
Zaskoczyło mnie, jak trudno jest wejść w rolę moderatora, a porzucić rolę prowadzącego. Granica jest bardzo płynna.

Do you have any stories from the learning circle you want to share with the P2PU community?
Wszyscy uczestnicy klubu bardzo chętnie się spotykali. Stało się to pozycją obowiązkową w planie tygodniowym ich zajęć. sami szukali materiałów na temat fakenewsów i dzielili się nimi.

You recorded in your weekly feedback that 6 participant(s) attended the first meeting. Is this correct?
Yes

You recorded in your weekly feedback that 9 participant(s) attended the second meeting. Is this correct?
Yes

You recorded in your weekly feedback that 8 participant(s) attended the last meeting. Is this correct?
Yes

How well did the online course work as a learning circle?
5

Why did you give the course 5 star(s)?
Bardzo ciekawa forma spotkań. Pozwala na poznawanie nowych rzeczy, na dzielenie się doświadczeniem i wiedzą w dobrej i życzliwej atmosferze. Daje czas na spokojne czytanie i oglądanie materiałów, na refleksję.

How likely are you to recommend facilitating a learning circle to a friend or colleague?
5

Why?
Z tych samych powodów, o których pisałam wcześniej. W klubie wiedzy warto uczestniczyć i warto go moderować.